بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد گیفت آس کاملا محفوظ می باشد

مرتب سازی :

محصولات قلم کاری

محصولات قلم کاری جلوه‌ای هستند کم نظیر از دل هنر چاپ سنتی در زمینه صنایع دستی که این هنر را می‌توانیم در اکثر محصولات پارچه‌ای مشاهده کنیم. قلم کاری هنری است کهن و دارای شناسنامه که در دوره‌های خاص تاریخی همیشه ارزشمند بودن خود را نشان داده است به شکلی که در زمان حکومت عباسی شاهد پوشاکی هستیم که بر روی آن‌ها چاپ قلم کار یا همان هنر قلم کاری ایجاد شده است. قلم کاری در زمان‌های گذشته بر روی پارچه‌های ارزشمندتری مثل پارچه ابریشمی نیز کار می‌شده اما امروزه اکثراً شاهد چاپ قلمکار بر روی پارچه‌هایی از جنس نخ پنبه هستیم و این موضوع فقط به این دلیل است که میزان جذب و نگهداری پارچه‌های پنبه‌ای همخوانی بیشتری با چاپ قلمکار دارد تا پارچه‌های دیگر موجود در بازار.

هنر قلم کاری چیست؟

برای اینکه به معنای حقیقی هنر قلم کاری دست پیدا کنیم باید به چهار مورد سازنده آن توجه ویژه‌ای داشته باشیم. مورد اول نوع پارچه است که این پارچه‌ها باید به نوعی باشند که بتوان روی آن‌ها چاپ قلمکار را ایجاد کرد. جنس پارچه‌هایی که می‌توان از آن‌ها برای هنر چاپ قلم کار استفاده کرد اعم هستند از نخ پنبه، کرباس و کتان. اینکه چرا باید از این نوع پارچه‌ها استفاده کنیم به این موضوع برمی‌گردد که رنگ پذیری پارچه‌های پنبه‌ای بسیار بیشتر از الیاف پشمی است. نکته دوم که به محصولات قلم کاری معنا می‌بخشد طرح‌ها و نقش‌هایی هستند که از دیرباز تاکنون برای محصولات قلم کاری استفاده می‌شدند طرح‌هایی مثل شخصیت‌های قهوه خانه‌ای، نقش‌های مینیاتوری، طرح‌های مذهبی و عاشورایی، گل و بوته اسلیمی، طرح پرندگان و ... که تمامی آن‌ها در قالب روح این هنر قرار دارند.

نکته سوم و جزء جدا ناپذیر هنر قلم کاری نوع رنگی هست که از آن در چاپ محصولات قلم کاری استفاده می‌شود، این نوع از چاپ سنتی از رنگ‌های طبیعی و گیاهی برای خلق شدن اثر تغذیه می‌کنند. اساتید کار چاپ سنتی قلمکار معمولاً چه در گذشته و چه در حال سعی می‌کردند بیشتر از رنگ‌های طبیعی گیاهان و میوه‌ها مثل رنگ انار، زردچوبه، زنگ آهن و گاها حتی دوده چربی حیوانات برای رنگ دادن به طرح‌ها در خلق محصولات قلم کاری استفاده کنند. مورد بعدی که خود جداگانه قابل بحث است قالبی است که برای چاپ قلم کار به کار می‌رود که هنرمندان و اساتید اهل فن این قالب‌ها را برای استحکام بیشتر از چوب درخت گلابی و یا زالزالک می‌سازند.

چاپ سنتی قلم کار به چه شکلی است؟

تولید پارچه قلمکار به این‌گونه است که هنرمند ابتدا رنگ‌هایی که نسبت به طرح می‌خواهد را روی پارچه‌های جداگانه قرار می‌دهد تا یک قسمت از تولید آماده باشد. سپس پارچه اصلی پیش زمینه از جنس‌هایی که برای قلم کاری مناسب هستند تهیه می‌شود؛ و در آخر قالب‌های چوبی که هنرمند آن‌ها را ساخته است کمک می‌کنند تا هنرمند به راحتی بتواند از رنگ و طرحی که روی پارچه‌های جداگانه تهیه دیده است استفاده کند.

مشاهده بیشتر

برای اطلاع از آخرین تخفیف ها و جدید ترین کالاها عضو شوید