بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد گیفت آس کاملا محفوظ می باشد

مرتب سازی :
 نیم ست میناکاری پاکرخ ارسال رایگان

نیم ست میناکاری پاکرخ

 • 1,170,000 تومان
 مجموعه نیم ست میناکاری پاکبانو ارسال رایگان

مجموعه نیم ست میناکاری پاکبانو

 • 840,000 تومان
 تابلو اکسیر مینا طرح ترنج سبز
ارسال رایگان

تابلو اکسیر مینا طرح ترنج سبز

 • 940,000 تومان
 تابلو اکسیر مینا طرح ترنج لاجورد ارسال رایگان

تابلو اکسیر مینا طرح ترنج لاجورد

 • 940,000 تومان
 میوه خوری میناکاری پری بانو ارسال رایگان

میوه خوری میناکاری پری بانو

  ناموجود
 بشقاب میناکاری پاکروی ارسال رایگان

بشقاب میناکاری پاکروی

  به زودی
شیرینی خوری میناکاری 14 سانتی متر ارسال رایگان

شیرینی خوری میناکاری 14 سانتی متر

  ناموجود

محصولات مینا کاری

محصولات مینا کاری شبیه آسمانی هستند پر از نقش و نگار که از آرامش سخن می‌گویند. این محصولات را جزو خاص‌ترین محصولاتی که در آن هنر نقاشی به کار رفته است می‌شود معرفی کرد. این نقاشی‌های خاص و طراحی‌هایی که در این محصولات به کار رفته است زیبایی هر چه تمام‌تر را در دل این آثار هنری اضافه می‌کند و این پدیده موجود به غیر از اینکه به طرح هنرمندانه روی آن‌ها بستگی دارد به رنگ مینا برمی‌گردد. رنگ مینا جلوه‌ای را پدید می‌آورد که در هیچ محصول دیگری نمی‌توانیم شاهد آن باشیم و معنای مینا هم از همین خصوصیت اعجاب انگیز این رنگ خارق‌العاده گرفته شده است. محصولات مینا کاری جزو متفاوت‌ترین کالاهایی هستند که در زمینه صنایع دستی موجود هست.

مینا کاری چیست؟

هنر میناکاری را می‌توانیم در یک جمله خلاصه کنیم "خارق‌العاده‌ترین نقاشی‌ها با رنگ‌های شگفت انگیز که بر روی اجسام نقش می‌بندند را مینا کاری می‌گویند" هنر مینا کاری با وجود رنگ مینا به خود معنا می‌گیرد. مینا یک نوع ماده است که همراه خود لعابی شیشه‌ای دارد که نام هنری آن حاجب ماورا ء است و معنی شفاف می‌دهد. هنرمندان و اساتید اهل فن برای خلق محصولات مینا و نقشی که بر روی اجسام فلزی می‌زنند از این ماده بسیار شفاف استفاده می‌کنند و این ماده امضایی است که این هنر همیشه پای محصولات خود دارد.

مینا کاری این‌گونه پدید می‌آید که ابتدا هنرمند ظرف فلزی را قالب گیری می‌کند و شکل می‌دهد، سپس روی آن ظرف که عمدتاً جنسشان از فلز مس هست را رنگ سفید میزند تا زمینه برای طراحی آماده شود و سپس با ماده مینا شروع به کشیدن نقش و نگارهایی می‌کند که عموماً شاهد آن در ظروف مینا کاری هستیم. پس از ایجاد طرح این ظروف داخل کوره قرار می‌گیرند تا حسابی رنگ آن‌ها پخته شود و جلوه‌ای ویژه به خود بگیرد و آماده شود برای مرحله آخر یعنی اضافه کردن لعاب به محصول که این لعاب از آسیب خوردن و خش افتادن بر روی کالا می‌کاهد و محصول را براق می‌سازد.

مینا کاری مرغوب دارای چه خصوصیاتی است؟

برای تشخیص محصولات مینا کاری مرغوب از محصولات نامرغوب باید به یکسری از نکات توجه کرد و اولین و مهمتر آن توجه به سطح و زیر سازی محصول می‌باشد. مینا کاری از نظر زیبا سازی باید به شکل یک نواخت و یک دست باشد این یک دست بودن باید به شکلی باشد که زمانی که روی محصول دست می‌کشیم زبری و پستی و بلندی نامنظم حس نشود. مورد دومی که راه محصول مرغوب را از محصول نامرغوب جدا می‌کند این است که خطوطی که روی محصول طراحی شده‌اند باید منظم باشد این نظم در طراحی مسئله‌ای است که شاید خیلی به چشم برخورد نکند اما با دقت کامل می‌توانیم به ضعف و نقاط قوت را بیابیم. علاوه بر دقت و نظم در استفاده از خطوط از لحاظ رنگ بندی هم رنگ‌ها باید به شکل منظم استفاده شده باشند و درون خط نزنند.

مشاهده بیشتر

برای اطلاع از آخرین تخفیف ها و جدید ترین کالاها عضو شوید